Стеноз (звуження) спинномозкового каналу

Патологія, яка виникає внаслідок старіння і пов’язаних з ним дегенеративних змін хребта. При стенозі спинномозкового каналу чиниться тиск на спинний мозок і нервові корінці, в результаті чого з’являються болі в спині і нижніх кінцівках, відчуття тяжкості в ногах, слабкість при ходьбі та інші симптоми.

Стеноз може виникати в різних відділах хребта, але найчастіше це поперековий. За статистикою, звуження спинномозкового каналу найбільш часто зустрічається у людей старшого та похилого віку, структурні елементи хребта яких зазнали вікових змін.

Методи лікування стенозу спинномозкового каналу залежать від того, наскільки серйозною є патологія і які проблеми це захворювання створює для здоров’я.

Так, при більш легких формах стенозу ефективне застосування консервативного лікування, яке полягає в дотриманні режиму відпочинку, правильного розподілу навантажень на тіло і виконанні лікувальних фізичних вправ.

Коли захворювання супроводжується больовим синдромом в поперековій ділянці хребта і грудному відділі, знизити біль дозволяють болезаспокійливі препарати. Якщо таке лікування не дає бажаного результату, використовуються блокадиБлокада — це ін’єкція комбінації протизапального гормону і анальгетика, яка знімає набряк з запалених тканин і тиск із подразнених нервів.

Хірургічний метод лікування стенозу спинномозкового каналу застосовується в тих випадках, коли ніякі інші медичні і консервативні методи не показують ефективності, а захворювання прогресує, викликаючи серйозні фізіологічні порушення.

Прогресуючий стеноз спинномозкового каналу може стати причиною заніміння кінцівок, слабкості в ногах, больових відчуттів при ходьбі, сильних болів у спині, а також проблем при справлянні природних потреб (нетримання сечі, часті запори). Ці та інші симптоми при звуженні спинномозкового каналу хребта є причиною вдатися до хірургічного лікування.

Існує кілька методів хірургічного лікування стенозу спинномозкового каналу

Мініінвазивна дискектомія (мінідискектомія) — малоінвазивне хірургічне втручання з метою видалення остеофіті або грижі міжхребцевих дисків, які чинять тиск на спинний мозок. Операція здійснюється в умовах сучасної операційної під мікрохірургічним мікроскопом.

Декомпресія (або декомпресійна ламінектомія). Дане оперативне втручання здійснюється в два етапи під контролем рентген-апарату. Спочатку хірург робить невеликий розріз в тому місці, де відбулося здавлювання нервового корінця, і, отримавши доступ до ураженого хребця, видаляє частину його дужки. Така маніпуляція здійснюється для того, щоб отримати доступ до спинномозкового каналу. Після цього видаляються утворення, які чинять тиск на спинний мозок.

У разі стенозу в поперековому відділі хребта декомпресійна ламінектомія може супроводжуватися операцією зі стабілізації структури хребта. Для цього використовуються спеціальні системи стабілізації, виготовлені з гіпоалергенного матеріалу.

Хірургічне лікування спінального стенозу дозволяє вилікувати патологію і уникнути таких серйозних ускладнень, як:

  • сильні болі в спині, сідницях, болі при ходьбі;
  • спазми в ногах, литках;
  • порушення роботи кишківника і сечового міхура (у важких випадках захворювання хворі втрачають контроль над роботою цих систем, що може значно вплинути на якість їхнього життя);
  • втрата чутливості верхніх і нижніх кінцівок, атрофія м’язів (заніміння рук, кистей, ступень, а в деяких випадках і обмеження ходьби).

Обов’язково зверніться за допомогою до фахівця, якщо ви відчуваєте перші симптоми захворювань хребта, щоб уникнути посилення захворювання. Постійний біль у спині, дискомфорт при ходінні, слабкість в руках і ногах, втрата контролю над роботою сечового міхура можуть бути не віковими змінами, а симптомами стенозу спинномозкового каналу.